Szanowni Internauci

Witryna PRL998 jest niekomercyjnym projektem poświęconym historii techniki pożarniczej w PRL-u. Zawarto tu historię oraz opisy techniczne samochodów pożarniczych używanych przez polską straż pożarną w latach 1949-1991. Kompozycja strony jest subiektywnym tworzywem kilku luźno ze sobą związanych aspektów historii pożarnictwa, które łączy wspólny przedział chronologiczny. Całość przedstawiono w kontekście historyczno-socjologicznych przemian poszczególnych dekad PRL-u.

Przyjęte ramy chronologiczne zawierają się w przedziale 1949-1991. Pierwsza z dat to rozpoczęcie produkcji pionierskiego samochodu z nadwoziem pożarniczym polskiej konstrukcji. Za górną datę ograniczającą zakres chronologiczny witryny przyjęto dzień 31 grudnia 1991, który zamykał rozdział socjalistycznego modelu struktury ochrony przeciwpożarowej w powojennej Polsce.

Publikację materiału poprzedziły żmudne i wieloletnie działania związane z gromadzeniem materiałów źródłowych. Pozwoliło to na zbudowanie stosunkowo bogatej bazy archiwaliów (publikacje tekstowe, dokumenty, zdjęcia, filmy i wywiady), które posłużyły za literaturę przedmiotu dla niniejszej publikacji. Mimo to istnieją obszary, do których nie udało się jeszcze dotrzeć lub dane źródłowe traktujące o nich są bardzo fragmentaryczne. Elektroniczna forma publikacji ma jednak tę podstawową zaletę, że można ją bez ograniczeń aktualizować i myślę, że z pomocą Internautów uda się rozwiązać jeszcze nie jedną zagadkę z dziedziny historii techniki pożarniczej.

Jednocześnie zachęcam wszystkich przeglądających stronę do przesyłania opinii, uwag i sugestii dotyczących niniejszej publikacji na adres kontakt@prl998.pl. Będą one dla mnie cennymi wskazówkami w dalszej pracy nad tym projektem i wyznacznikiem kierunku w którym podąży w przyszłości witryna PRL998.

Na koniec chciałbym złożyć serdeczne podziękowania grupie miłośników historii pożarnictwa i motoryzacji, którzy przyczynili się walnie do realizacji mojego projektu. Do grona tego należą; Adrian Kozieł z Łodzi, Mateusz Czajkowski z Warszawy, Sławomir Józefowicz z Płocka, Wojciech Połomski z Jelcza-Laskowic oraz Krzysztof Sawała z Wrocławia.

Osobne podziękowania kieruję do grupy pasjonatów fotografii ratowniczej, którzy udostępnili zdjęcia ilustrujące ciekawe pojazdy pożarnicze. Pozdrawiam też wszystkich użytkowników pierwszej odsłony internetowej galerii fotografii ratowniczej ratownictwo.org.pl. W dużej mierze atmosfera i ludzie tego portalu sprawili, że zainteresowanie zmieniło się w pasję, która pozwoliła mi na "popełnienie" tej strony.

Życzę miłego surfowania
Michał Kowalczyk
Rawa Mazowiecka, lipiec 2011